מיינקראפט – פריצת דרך פדגוגיות מקרית

Capture

“חברת MoMA תציג משחקי וידיאו שונים, מפונג ועד מיינקראפט” (פורסם ב-Wired, נובמבר 2012). כשנתקלתי במאמר זה, חשתי בטחון רב יותר בתחושת בטן שהיתה לי לגבי מיינקראפט (כבר שיגעתי את עמיתיי לגבי הפוטנציאל הפדגוגי של המשחק). מיינקראפט הוא דוגמה בולטת של משחקים ושירותים המעשירים את חייהם של אנשים באמצעות שיתוף פעולה ופעילות קולקטיבית (איימי ג”ו קים).

הופתעתי כשנתקלתי לראשונה במיינקראפט (באנגלית Minecraft – המלאכה שלי, בתרגום חופשי). ראיתי ילדים משחקים יחד בהתלהבות ובשמחה במשך שעות רבות, משתפים זה את זה ברעיונות ובונים אסטרטגיות, אך כל מה שניתן היה לראות על המסך היו כמה צורות פשוטות מאוד דמויות-לגו. בלי פרסים, בלי מחיאות כפיים, בלי תחרות. רק חדווה והנאה מיצירה משותפת!

מהו מיינקראפט?

מיינקראפט מציג בפניך מרחב בו תוכל לבנות כל דבר העולה על דעתך באמצעות הנחת לבנים. השחקנים יוצרים והורסים סוגים שונים של סביבות תלת-ממדיות. כל שחקן משתתף כדמות וירטואלית המסוגלת ליצור אינטראקציות עם ה”עולמות” שלו ושל שחקנים אחרים. המשחק גם מאפשר את קיומה של קבוצת “שרתים”, אותם יצרו השחקנים עצמם. השחקנים משתפים פעולה בתוך סביבה משותפת בה הם בונים, הורסים, מקדמים ותומכים בדמויות הוירטואליות שלהם כנגד “סכנות” בלתי צפויות.

חיזוק כישורים חברתיים

ילדים יכולים לשנות את הסביבה על פי טעמם האישי ובכך לרכוש בטחון בהפעלה נחושה של כישוריהם תוך התמודדות עם אתגרים פיסיים וחברתיים והתגברות עליהם. משחקים המאפשרים אינטראקציה מתוך שיתוף פעולה מעודדים ילדים להיפתח כלפי אחרים ומסייעים להם להבין כיצד פעולותיהם משפיעות על אחרים. סביבות כאלה מכריחות את הילדים לפתור בעיות מתוך שיתוף פעולה, והם לומדים להכיר את הכישורים ואת המהלכים של כל אחד מהם, על מנת לחזק ולטפח את הפעילויות הקבוצתיות.

 כן, אני יכול

מיינקראפט הוא משחק חכם המסייע לשחקנים חסרי בטחון להתגבר על עכבותיהם. המשחק מאפשר חירות ויצירתיות הודות למבנים שניתן להרסם בקצב הנכון, כאשר השחקן חש שהוא מוכן לפעולה. כאשר מגישים לאדם דף חלק הוא עלול להרגיש אי נוחות, ואולי אפילו מאוים, אך כאשר מגישים לו משהו שביכולתו לשנות על פי רצונו, מתעוררת בו תחושה של “כן, אני יכול”.

 הישרדות

מיינקראפט מקדם עולם שלם של כישורים כגון: חקירה, איסוף משאבים, עיצוב, תחזוקה, קבלת החלטות ועוד. בכך דומה מיינקראפט למשחקים אחרים המאפשרים לשחקן לבחור או לבנות שילובים שונים של עצמים על מנת לשרוד, ועליו לנהל את משאבי המזון, הבריאות, המחסה ומשאבי יסוד אחרים. כישורים אלה מופעלים בעולם וירטואלי ומקרבים את הילדים להבנה של תפקידיהם והאחריות שלהם כלפי המערכת האקולוגית אליה הם שייכים.

 מגוון

משחק פתוח זה מושך אליו מגוון רחב של ילדים, משום שביכולתם לשנות את הסביבה בהתאם לרצונם ויכולתם.

 בואו נשחק

נוטץ”, היוצר של מיינקראפט, עדיין נדהם מהרושם החזק שהותיר המשחק, כאשר כוונתו היתה בסך הכל ליצור משחק שיהיה לו נחמד לשחק בו.

 בחינוך

מיינקראפט-אדיו, מהדורה של המשחק המותאמת לשימוש בכתה, פותחה על ידי מורים עבור מורים

ניתן להתרשם מהשימוש במיינקראפט במסגרות חינוכיות בבלוג ובסרטי הווידיאו של אלפי, מורת תיכון באוסטרליה.

_______________________________

מאת ססיליה וייסמן

תגובה אחת למיינקראפט – פריצת דרך פדגוגיות מקרית

  1. Pingback: Minecraft – משחקים בכיתה

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    בא לי שהמיינקראפט שלי יופעל בלי סיסמה או שם מישתמש