כיתה הפוכה – ממצאי למידה משותפת

אביב צמחהבלוגיה, מספרים מהשטח, תרבות רשת

במסגרת קבוצת מיקוד של מספר מורים אשר עוסקים או מתעניינים במודל "הכיתה ההפוכה", קיימנו תהליך למידה בן מספר שלבים, בו ניסינו להעמיק את ההבנה של המודל, לבחון אותו (מנסיונם של אחרים ומנסיוננו אנו), להתמודד באומץ עם קשיים ובעיות, וגם להציע פתרונות יצירתיים.

נתחיל מהסוף – המסקנה העיקרית אליה הגענו היא שמודל "הכיתה ההפוכה" מחייב "התאמה תרבותית" לישראל.

אבל נתחיל מההתחלה:

בחופשת החנוכה קיימנו מפגש למידה אינטנסיבי של כ-12 אנשי חינוך מכל רחבי הארץ, בו נחשפנו למגמות טכנולוגיות מובילות בתחום ה-EdTech. עוד על מפגש הלמידה תוכלו לקרוא כאן.

לאחר המפגש, התגבשה קבוצה של 6 אנשי חינוך וטכנולוגיה עם עניין במודל "הכיתה ההפוכה", ויחד יצאנו לחקור: צפינו בהרצאות ובשיעורים אודות המודל ולפי המודל, קראנו מאמרים וביקורות, יצרנו סרטונים וצפינו אלו בשל אלו, תוך מתן משוב. נפגשנו בצורה וירטואלית מספר פעמים – ללימוד משותף ולעיבוד הנושא.

במסגרת הלמידה האישית שלי וכחלק מהתהליך, השתתפתי ב"סטודיו" של ערי חינוך בבנימינה שעסק בנושא, שהיה מעשיר ומרתק.

אנסה לרכז את המסקנות שעלו בתהליך הלמידה של הקבוצה, מתוך ציפיה שיועילו גם לאנשי חינוך אחרים:

 • המודל נוצר בהתאמה לארה"ב, והוא לא מתאים בצורתו בהכרח לישראל. אחת הנקודות המרכזיות שעלתה מהקבוצה היא שמכיוון שמוסר הכנת שיעורי הבית של תלמידים בישראל הוא פעמים רבות לא גבוה, גם ההיענות לצפיה בסרטונים לפני השיעור אינה מובטחת.
  • פתרון אפשרי הוא להשתמש בסרטונים לצפייה בביה"ס, בזמן יעודי לכך – שעדיין לא יפגע בזמן הלימוד. במידה ויש מספר סרטונים המותאמים לרמות שונות, הדבר יכול לספק את הצורך במענה לשונות בזמן ביה"ס, גם במהלך השיעור עצמו. פתרון אחר הוא ליצור בסוף הסרטון מעין רכיב וידוא הבנה, דוגמת שאלון אמריקאי קצר, שיוודא שהתלמידים אכן צפו.
 • מנסיון של חלק מחברי הקבוצה, למדנו שסרטון עלול להיות לא מובן לחלק מן התלמידים, אולם הם עלולים להתבייש מלהעלות את הקושי בכיתה.
  • פתרון אפשרי הוא ללוות אותו באמצעי מקוון (פורום/קבוצה) לליבון בעיות עוד טרם השיעור, ואפשר גם בצורה אנונימית.
 • חלק מהתלמידים עלולים להתקל בבעיות טכנולוגיות בעת צפייה בסרטונים הראשונים, וכתוצאה מכך לפתח רתיעה מהמודל.
  • רצוי לבצע תרגול אחד בצורה משותפת בכיתה, ובכך להרגיל אותם ללמידה בדרך הזו. כמו כן, מומלץ להעדיף להעלות את הסרטון ליוטיוב (לפחות בהתחלה), אליו התלמידים מורגלים ואשר זמין בצורה טובה בפלטפורמות שונות, על פני פלטפורמות אחרות, שאולי מאפשרות פונקציונליות רבה יותר אך עלולות ליצור בעיות בצפייה ממכשירים שונים.
 • הכנת סרטונים עלולה לקחת זמן רב מהמורה, ולא ברור האם ההשקעה מצדיקה את עצמה.
  • פתרון אפשרי הוא למצוא דרכים חלופיות ליצירת סרטונים, תוך התבססות על סרטונים קיימים (כלים דוגמת Popcorn או EduTube), שיתוף סרטונים בין מורים וכן שילוב התלמידים בתהליך היצירה עצמו.
 • אחת השאלות שעלו עסקה במידת ההתאמה של המודל למקצועות שונים ולנושאים שונים בתוך המקצוע.
  • חשוב להתאים את השימוש במודל לנושאים אשר נראים למורה כמתאימים. בנוסף, ניתן להשתמש בסרטוני "כיתה הפוכה" על מנת ללמד פרקים שלא נותר עבורם מספיק זמן להוראה בכיתה, או שהם יכולים לשמש תלמידים שלא היו נוכחים בכיתה בזמן השיעור.
 • סוגיית שיתוף הפעולה של התלמידים עם המהלך ואפילו התנגדויות לו, ובמיוחד בכיתות בהן שיתוף הפעולה אינו מיטבי באופן כללי, היתה מטרידה במיוחד.
  • חלק מההצעות שעלו עסקו בעבודת הכנה מעמיקה בכיתה – שיחות הסבר, הכנה ושכנוע, שילוב התלמידים בקבלת החלטות בתהליך, ובמידת הצורך גם ליידע ולערב את ההורים.

מנסיון המשתתפים, גילינו ששילוב מודל כזה בהוראה בכיתה מערער את דפוסי הלמידה "הרגילים", ומעורר דיון – שאולי הוא העיקר. התלמידים בוחנים את דרכי הלמידה שלהם ואת מהות הידע, המורה בודק את שיטותיו ודרכיו, ותהליך ההוראה-בלמידה הופל להיות מודע יותר ומכוון יותר.

ואולי זה יתרונו הסמוי של המהלך – להמריא מ"למידה" ל"חשיבה על למידה".

היה מרתק.

zp8497586rq

About the Author
mm

אביב צמח

מנחה ברשת בתי הספר תואר ראשון בסוציולוגיה וניהול, תואר שני במנהל עסקים (MBA) פיקד על יחידת הדרכה בצבא, עובד כמורה לאזרחות בבית ספר תיכון ברמות חפר עוד משהו: אב טרי