איך הופכים פרופסור לסופרסטאר

עידו אמיןהבלוגיה, תרבות רשת

האם אנימציה היא רק דבר נחמד ומגניב, או שהיא מוסיפה משהו ליכולת הקליטה שלנו?

לאחרונה חקר את הנושא ריצ'רד וייסמן, פרופסור בריטי לפסיכולוגיה שהוא גם כוכב-על ביוטיוב. זכו עד כה ל-90 מיליון צפיות, וזו ליגת-העל שבדרך כלל מאוכלסת באתרי חדשות ובידור מובילים. במילים אחרות – הפרופסור הוא להיט.

אבל המחקר של וייסמן לא עסק בסרטוניו-הוא, אלא בסרטוני האנימציה של RSA Animate – פרוייקט אנימציה בריטי של החברה המלכותית לאמנויות. מאז 2009 נוצרו במסגרת זו סדרת סרטוני אנימציה שהפכו לקלאסיקה – בין הידועות ביותר שבהן הרצאתו של סיר קן רובינסון "פרדיגמות משתנות בחינוך" , שזכתה ליותר מ-9 מיליון צפיות ביוטיוב.

במסגרת המחקר, עבד פרופ' וייסמן עם אנדרו פארק, האנימטור המהולל של RSA. אנדרו נטל כדקה וחצי מתוך הרצאה מצולמת של וייסמן, לא נגע בפס הקול, אך החליף את "הראש המדבר" באנימציה בסגנון "היד המציירת" – יד המציירת במהירות על המסך דימויים חזותיים המאיירים את ההרצאה. כך התקבלו שני סרטוני המשמיעים את אותו קטע הרצאה: האחד, מפיו של "ראש מדבר" והשני – כפסקול של אנימציה מלבבת. וייסמן הראה את שני הסרטונים לכאלף נבדקים, והתוצאות: קודם כל, עליה בזכירת התוכן, ושנית, עליה (או בעצם הכפלה) של רצון הצופים לשתף את הסרטון עם אחרים.

העליה בזכירה אינה קרובה להכפלה – הזכירה עלתה מ-70% לסרטון מצולם של הרצאה לעומת 92% בסרטון האנימציה. אך היא מרשימה הרבה יותר, שכן, התחום של קליטה וזכירה הוא לא פיקניק. בתחום הזה, גם עליה של אחוזים ספורים היא חדשות מסעירות. יתר על כן, בדרך כלל, ככל שמשיגים תשומת לב של הצופים, כל אחוז נוסף של הצלחה בזכירה מצריך מאמצים רבים יותר. עליה מ-70% ל-92% שמושגת ללא שינוי כלשהו בחומר המילולי  – זו כבר סיבה למסיבה, ואני יכול לדמיין את פרופ' וייסמן קופץ משמחה למראה התוצאות באותו אופן שפרופ' היגינס רקד משמחה למשמע "ברד ירד בדרום ספרד הערב".

הוכחת התקפות לעוצמתה הלימודית של האנימציה בסגנון המיוחד שיצר אנדרו פארק מעניינת אותי גם כאיש תקשורת וגם כיוצר בתחום הספציפי הזה. אוסיף ואשתף מה שמצאתי בתחום, וכמובן, לאור מסקנות המחקר של וייסמן, אקפיד שלצד כל הגיג יהיה גם קשקוש.

___________________________________

מאת: עידו אמין

zp8497586rq

About the Author

עידו אמין

יוצר ניו מדיה, מחלוצי האינטרנט בישראל, פירסם איורים, קומיקס וטורים בהארץ, ידיעות תקשורת, מעריב, דהמרקר, העיר ועוד, והציג מעבודותיו בתערוכות במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, ומוזיאון הקומיקס בחולון. עוסק במדיה דיגיטלית מזה 20 שנה. "הבלוגר הישראלי הראשון" (ynet).